BADUK.PL

Budownictwo – informacje ogolne: Co mozna zrobic na placu budowy przed zima

Sezon zimowy nie sprzyja realizacji prac o charakterze budowlanym. Warto jednakże zdaniem ekspertów część robót na placu budowy załatwić, dopinając je na przysłowiowy ostatni guzik pod koniec okresu jesiennego.iq.pl/oferta/private-cloud/ Musimy mówić zwłaszcza o tym, aby warunki pogodowe były właściwie sprzyjające. Powinniśmy zatem przeprowadzić przed zimą pierwszą fazę procesu budowlanego czyli przygotowanie terenu do przyszłych prac.Shiny Syl Jest to fachowo określane w budownictwie jako wstępny etap robót. Zanim jednakże cokolwiek zaczniemy budować, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby mieć w zanadrzu konkretny grafik prac. Harmonogram pozwoli wprowadzić ład i porządek. Nie ma sensu także działać spontanicznie w tak poważnej i kosztownej materii, gdyż dzięki harmonogramowi robót będziemy mieli łatwość szacowania kosztów.

Pierwsze, co jest niezbędne jeżeli chodzi o plac budowy to wytyczenie konkretnych fundamentów na danej działce. Robi to doświadczony, posiadający do tego uprawnienia geodeta. Następnie, kiedy fundamenty są już wytyczone, warto przejść do zdjęcia warstwy humusu a następnie robienie wykopów pod wskazane wyżej fundamenty. To, jakie i jak głębokie konkretnie będą fundamenty zależne jest natomiast przede wszystkim od rodzaju gruntu, na jakim trwają prace budowlane. Można mówić jednakże o głębokości od 0,8 do 1,4 metra. W naszym kraju najczęściej wybieranym typem fundamentowania jest wykonywanie tak zwanych ław fundamentowych. To jest sposób na posadowienie w optymalny sposób zarówno budynków parterowych, nie posiadających piwnicy jak także z podpiwniczeniem. Zanim jednakże ławy fundamentowe zostaną odpowiednio wylane, konieczne jest zadbanie o określone instalacje.

Trzeba podciągnąć rury instalacji wodociągowej czy też przewody kanalizacyjne. Kolejny punkt to dobre ich rozplanowanie, tak aby nie były pozawijane i poskręcane, a biegły proste i najkrócej jak to możliwe. Jeżeli mowa o budowie domków jednorodzinnych, to rury w tym przypadku sieci kanalizacyjnej są kładzione nieco płycej. Wszystko jest uzależnione natomiast od głębokości ulokowania studzienki oraz pojemnika na szambo. Po paru dniach ekipa budowlana ściąga szalunek ław a następnie układa izolację przeciwwilgociową. Następnie odbywa się murowanie ścian fundamentowych. Dopiero później na nie kładziona jest instalacja pionowa.

Na koniec nanoszony jest piach a później dokonuje się jego ubicia. Wreszcie ekipa wlewa beton i tak zabetonowane fundamenty pozostają na czas zimy.

https://www.iq.pl/ – autor