BADUK.PL

Wykanczanie wnetrz: Tynkowanie – rodzaje tynkow

Ze względu na dekoracyjność tynków wyróżnia się ich wiele rozmaitych kategorii. Do popularnych rodzajów zalicza się tynk zacierany. Jest to specyficzna struktura, jaka pozyskiwana jest poprzez przecieranie masy tynkarskiej po naniesieniu jej na podłoże z wykorzystaniem do tego specjalnej packi wykonanej z tworzywa sztucznego. Tak uzyskujemy charakterystyczną dla tynku zacieranego fakturę.iq.pl/oferta/private-cloud/ Następny rodzaj to tynk strukturalny, jaki polega na wyciskaniu specyficznych wzorów. Mówi się często, że „żłobi” się w tynku poprzez zastosowanie różnorodnych narzędzi malarskich – pacek, pędzli, wałków, szczotek i szpachelek. Następna odmiana tynków to tynki ciągnione czyli wypełniacze ziarniste, do jakich nakładania także wykorzystywane są packi, pozwalające na komfortowe żłobienie w tynku, mając na celu uzyskanie określonej ornamentyki i wzornictwa.

Następna odmiana to tynk mozaikowy inaczej określany jako kamyczkowy, jest to także wypełniacz, ale mineralny, jaki ma rozmaite malutkie kamyczki, najczęściej w różnorodnych kolorach. Jest to dobry sposób na połączenie ich z kamiennymi płytami czy też standardowymi kafelkami ceramicznymi. Dodatkowo wyróżnia się stiuk, czyli tynk, jaki jest robiony z zaprawy gipsowej. Niekiedy robi się go również z zaprawy wapienno-gipsowej. Dodaje się do niego niekiedy drobnoziarnisty piasek bądź pył marmurowy. Generalnie występuje w sklepach budowlanych jako gotowe mieszanki. Co do uzyskiwanych z jego zastosowaniem efektów wizualnych, to ściany tak dekorowane i wykańczane mają powierzchnię gładką, ale delikatnie połyskującą.

Niestety jest to tynkowanie dość czasochłonne, jakie wymaga nanoszenia na ścianę i dokładnego aplikowania blisko pięciu warstw. Wymaga to więc dużego wysiłku, skrupulatności oraz nakładu czasowego. Jeszcze czymś innym okazuje się natomiast tynk japoński. Jest to zestawienie tynku standardowego plus tapety. W tym celu mówi się o wykorzystaniu tworzyw jak najbardziej naturalnych – strzępków bawełny, włókien celulozowych, mineralnych, jedwabiu, miki czy minerałów. Tynki te są dostępne jako mieszanki suchy, do nich dodaje się odpowiednio wyliczone proporcjonalnie pigmenty barwiące a także stosowną ilość wody.

– autor