BADUK.PL

Wykanczanie wnetrz: Tynkowanie – rodzaje tynkow

Ze względu na dekoracyjność tynków wyróżnia się ich wiele rozmaitych kategorii. Do popularnych rodzajów zalicza się tynk zacierany.https://www.iq.pl/oferta/serwery-dedykowane/serwer-od-reki/ Jest to specyficzna struktura, jaka pozyskiwana jest poprzez przecieranie masy tynkarskiej po naniesieniu jej na podłoże z wykorzystaniem do tego specjalnej packi wykonanej z tworzywa sztucznego. Tak uzyskujemy charakterystyczną dla tynku zacieranego fakturę.iq.pl/oferta/private-cloud/ Następny rodzaj to tynk strukturalny, jaki polega na wyciskaniu specyficznych wzorów. Mówi się często, że „żłobi” się w tynku poprzez zastosowanie różnorodnych narzędzi malarskich – pacek, pędzli, wałków, szczotek i szpachelek. Następna odmiana tynków to tynki ciągnione czyli wypełniacze ziarniste, do jakich nakładania także wykorzystywane są packi, pozwalające na komfortowe żłobienie w tynku, mając na celu uzyskanie określonej ornamentyki i wzornictwa.

Następna odmiana to tynk mozaikowy inaczej określany jako kamyczkowy, jest to także wypełniacz, ale mineralny, jaki ma rozmaite malutkie kamyczki, najczęściej w różnorodnych kolorach. Jest to dobry sposób na połączenie ich z kamiennymi płytami czy też standardowymi kafelkami ceramicznymi. Dodatkowo wyróżnia się stiuk, czyli tynk, jaki jest robiony z zaprawy gipsowej. Niekiedy robi się go również z zaprawy wapienno-gipsowej. Dodaje się do niego niekiedy drobnoziarnisty piasek bądź pył marmurowy. Generalnie występuje w sklepach budowlanych jako gotowe mieszanki. Co do uzyskiwanych z jego zastosowaniem efektów wizualnych, to ściany tak dekorowane i wykańczane mają powierzchnię gładką, ale delikatnie połyskującą.

Niestety jest to tynkowanie dość czasochłonne, jakie wymaga nanoszenia na ścianę i dokładnego aplikowania blisko pięciu warstw. Wymaga to więc dużego wysiłku, skrupulatności oraz nakładu czasowego. Jeszcze czymś innym okazuje się natomiast tynk japoński. Jest to zestawienie tynku standardowego plus tapety. W tym celu mówi się o wykorzystaniu tworzyw jak najbardziej naturalnych – strzępków bawełny, włókien celulozowych, mineralnych, jedwabiu, miki czy minerałów. Tynki te są dostępne jako mieszanki suchy, do nich dodaje się odpowiednio wyliczone proporcjonalnie pigmenty barwiące a także stosowną ilość wody.

– autor