Czy dieta bez efektu jojo jest możliwa?

Dla większości osób słowo dieta kojarzy się z katorgą. Na starcie malują się nam w głowie obrazy sałatek oraz potraw, które ciężko przełknąć. Drugie skojarzenie jest to głodówka. Myślimy, że dieta wiąże się z ograniczaniem jedzenia do minimum. Prawda jest zupełnie inna. Dieta jest to po prostu sposób żywienia. Każdy z nas jest na diecie. Lecz nie każdy ma tą dietę dobrze zbilansowaną.

Po co nam dieta?

Poprzez korzystanie z diety można osiągnąć różne cele. Najbardziej popularne są diety odchudzające. Są one przeznaczone dla osób, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów. Mamy wiele rodzajów diet, które pomogą nam w zgubieniu tuszy. Jednak głównym czynnikiem jest ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to, że jeśli do utrzymania wagi potrzebujemy 1800 kalorii dziennie, to aby waga zaczęła spadać musimy uciąć 200 kalorii.

Diety odchudzające zazwyczaj mają zły wpływ na organizm, ponieważ nie dostarczamy odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Mniej popularne, zaś według mnie ważniejsze są diety, które mają na celu poprawę naszego zdrowia.

Na przykład jeśli ktoś ma cukrzycę to musi ograniczyć cukier. Jeśli ktoś ma problemy z trawieniem powinien zwiększyć ilość błonnika w diecie oraz pomyśleć o probiotykach. Jest wiele schorzeń, na które lekarze przepisują przeróżne medykamenty. Moim zdaniem o wiele lepsze efekty możemy osiągnąć poprzez dobrze zbilansowaną dietę.

Co z tym efektem jojo?

Jeśli ktoś się katuje i wszystkiego sobie odmawia przez określony czas, to prędzej czy później dopadnie go chwila słabości i zacznie się obżerać. Takie działanie może doprowadzić do efektu jojo, czyli powrócenia do wcześniejszej wagi, a nawet zwiększenie jej. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio zbilansowaną dieta i trening. Najważniejsze jest aby znaleźć złoty środek. Nie odmawiać sobie wszystkiego, ale przy spożyciu na przykład słodyczy zachować zdrowy rozsądek. Takie postępowanie uchroni nas przed niechcianym efektem jojo.

Dla każdego zainteresowanego zdrowymi, ale niepopularnymi dietami przygotowaliśmy interesujący wpis – wady i zalety diety jabłkowej –  serdecznie zapraszamy!

Poprzedni post Czy białko pomaga w odchudzaniu?
Następny post Jak ważne jest picie wody w diecie odchudzającej?