Czym jest adrenalina i jaki wpływ ten hormon ma na nasz organizm?

Adrenalina, znana również jako „epinefryna”, jest hormonem stresu produkowanym przez nadnercza.  Pełni istotną funkcję, pomagając organizmowi reagować na nieprzyjazne środowisko.

Skok adrenaliny – czym jest? Podstawowe informacje

Skok adrenaliny występuje, gdy mózg łączy się z gruczołami, informując, że potrzebna jest reakcja „walcz lub uciekaj”.  Skok adrenaliny niekoniecznie jest zagrożeniem fizycznym, ale także możliwym wyimaginowanym zagrożeniem, niewydolnością serca, lękiem, zaburzeniami pracy mózgu lub intensywnymi ćwiczeniami.

Przypływ adrenaliny – jak sobie z nim radzić?

Kiedy dana osoba obserwuje coś ekscytującego lub onieśmielającego, mózg komunikuje nadnerczom, że adrenalina powinna być produkowana razem z innymi hormonami związanymi ze stresem.  Nadnercza są odpowiedzialne za tworzenie adrenaliny poprzez przekształcenie aminokwasu w dopaminę.  Podanie tlenu dopaminie daje noradrenalinę, a później staje się adrenaliną.

Adrenalina ta łączy się z receptorami tętnic, serca, wątroby, tkanki tłuszczowej i trzustki

Następnie adrenalina zwiększy oddech i bicie serca.  Łącząc się z receptorami wątroby, trzustki, tkanki tłuszczowej i mięśni, zapobiega powstawaniu insuliny.  Promuje syntezę tłuszczów i cukru, dzięki czemu organizm wykorzystuje je do podsycania okoliczności walki lub ucieczki.

 Efekty zdrowotne przypływu adrenaliny

Skok adrenaliny może mieć zły wpływ na zdrowie.  Osoby cierpiące na choroby serca mogą powodować osłabienie ich serc.  Mięsień sercowy jest osłabiony i w następnej kolejności może dojść do zawału lub niewydolności serca.  Mózg może również zostać zaatakowany w niezdrowy sposób.  Ciągły wysoki poziom stresu spowoduje kurczenie się centralnej pamięci mózgu.  Hormony stresu promują tworzenie cząsteczek sygnałowych odpowiedzialnych za obrzęk hipokampu.  Stresujący stan zatrzymuje również rozwój nowych neuronów.

 Hormon pamięci i stresu – adrenalina

Chociaż gruczoły adrenaliny tworzą duży obszar do syntezy adrenaliny, neurony mózgu również będą tworzyć adrenalinę.  Bardzo stresujące sytuacje przyspieszają aktywność neuronów.  Rezultatem może być negatywny wpływ na pamięć mózgu.  Stres może wpływać na przechowywanie pamięci poprzez stymulację głównej części mózgu, która ma wpływ na przechowywanie negatywnych uczuć.  Zwykle ludzie uczą się szybciej, jeśli coś jest odtwarzane w ich pamięci.  Jednak jedno zdarzenie może wystarczyć, aby neurony wytworzyły ciągłe sieci.

 Leczenie zaburzeń związanych z adrenaliną

Nieregularne występowanie przypływu adrenaliny w naturalny sposób nie wymaga żadnych leków.  Jeśli powracający stres, panika, niepokój lub zaburzenia wyzwalają ekstremalną adrenalinę, specjalne leki złagodzą objawy.  Beta-blokery, które połączą się z receptorami serca, zapobiegną wystąpieniu niewydolności serca spowodowanej nadmiernym wydzielaniem hormonów stresu.

Więcej ciekawych wpisów o zdrowiu człowieka, znajdziesz w serwisie https://www.czemu.pl/.

 Wniosek na temat adrenaliny

Przypływy adrenaliny pojawiają się, gdy stajesz w obliczu nagłego zagrożenia.  Potencjalne niebezpieczeństwo może być spowodowane szczekaniem psa, stresem rodzinnym lub zawodowym lub osobą, która próbuje z tobą walczyć.  W rezultacie ciśnienie krwi i tętno ulegają podwyższeniu, co nie jest dobre, gdy nie jest odpowiednio kontrolowane.  Zarządzaj własną adrenaliną, właściwie radząc sobie ze stresem i reakcją na denerwujące okoliczności.  Kontroluj swoje myśli i słowa, aby ograniczyć rosnącą adrenalinę.

 

Poprzedni post Jak zaplanować dietę składającą się ze zdrowych posiłków?
Następny post Jak się zmotywować do zdrowego żywienia w ciąży?