Jak bezpiecznie i skutecznie powrócić do spożywania węglowodanów po diecie keto?

Dla wielu osób dieta ketogeniczna nie jest docelowym sposobem żywienia, a jedynie chwilową zmianą trybu życia w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, bądź odświeżenia umysłu i zapoznania się ze sławnym efektem flow. Jednakże po miesiącach jedzenia dużej ilości tłuszczu, białka i bardzo małej ilości węglowodanów, jak przestawić organizm na ponowne dostarczanie węglowodanów?

Dieta ketogeniczna a powrót do węglowodanów

Prawdopodobnie potrzebowałeś kilku dni, aby wejść w stan ketozy, kiedy zaczynałeś dietę keto. W drugą stronę działa to podobnie, więc nagły napływ węglowodanów i cukru może spowodować spustoszenie w twoim organizmie, jeśli zaszalejesz i nie zrobisz tego z głową.

Nieprawidłowe przejście na ponowne spożywanie „węgli” może doprowadzić do wielu skutków ubocznych:

  • szybki przyrost masy ciała;
  • wzdęcia i inne problemy gastrologiczne;
  • skoki poziomu cukru we krwi, które mogą powodować zmęczenie i drażliwość;
  • zwiększony głód i szybkie uzależnienie od cukru.

Co więc zrobić, aby tego uniknąć? Chcąc ponownie włączyć węglowodany do swojej diety po ostrym ich ograniczeniu, zaleca się skupienie na węglowodanach o wysokiej zawartości białka i błonnika. Makarony na bazie fasoli, krakersy z nasionami lub chleb z kiełków to świetne opcje, jeśli chcesz ponownie wprowadzić węglowodany do swojej diety. Nawet rozpoczęcie dodawania nerkowców lub awokado pozwoli urozmaicić proces przechodzenia.

Polecany artykuł: fakty i mity o diecie i odchudzaniu.

Trzeba być świadomym, że powrócenie do spożywania produktów karbo – spowoduje przybranie kilku kilogramów, ponieważ zawierają one wodę. Kluczem jest wybieranie zdrowych, pełnowartościowych węglowodanów, które nie spowodują gigantycznych skoków poziomu cukru we krwi. Najgorsze, co możesz zrobić, to zaszaleć i zacząć jeść pączki i ciasteczka. Zamiast tego skup się na jakości węglowodanów i wybieraj takie, których trawienie zajmuje więcej czasu. Unikaj wszystkich prostych cukrów. Odejście od diety keto powinno trwać kilka tygodni. Około 14 dni to rozsądny okres, aby organizm mógł się w pełni przystosować do zmian. Niektórym pomaga zwiększenie dziennego spożycia węglowodanów o około 10 procent, części rozkładanie ich tylko na dwa posiłki w ciągu dnia. Rada najważniejsza – unikaj cukru.

Nie zamieniaj ketogenicznej bomby tłuszczowej na cukrową! Jedną z zalet ketozy jest niskie bądź całkowite wyeliminowanie. Dobrą zasadą jest unikanie wszystkiego, co zawiera więcej niż 4 gramy dodanego cukru. Należy również uważać na zbyt dużą ilość jego naturalnego występowania, które kryją sięsię w takich produktach jak miód i niektóre owoce. Kiedy po raz pierwszy zacząłeś stosować dietę keto, prawdopodobnie potrzebowałeś trochę czasu, aby się dokształcić i poznać jej zasady. Dlatego wychodzenie z keto powinno być podobnym i powolnym procesem.

Poprzedni post Top 5 zamienników cukru dla Twojej diety
Następny post Jaką funkcję pełnią endorfiny?