Na czym polega dieta peskatariańska?

W ostatnim czasie doszło do rozwinięcia różnych odmian typowego wegetarianizmu. Każdy może więc żywić się w taki sposób, jaki tylko mu odpowiada, nawet jeśli ten sposób żywienia miałby polegać wyłącznie na odstawieniu samego mięsa. Właśnie na czymś takim polega bowiem peskatarianizm.

Dieta peskatariańska – to powinieneś wiedzieć

Jest to sposób jedzenia, w którym największy nacisk kładzie się na zwiększone spożycie ryb i owoców morza. Oczywiście wszelkie inne produkty – roślinne czy nie – też są dozwolone. Można więc jeść warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, a nawet jaja czy nabiał. Najważniejsze jest to, by jak ognia unikać mięsa. Dieta peskatariańska bazuje więc na całkowitej rezygnacji z wędlin, parówek, kiełbasek, pasztetów, podrobów czy nawet chudej piersi z kurczaka.
No to czym się żywić? Tak jak to zostało powiedziane – głównie owocami morza oraz rybami.

Produkty te obfitują w super zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe i to głównie te z rodziny omega-3, jakich w polskich dietach nie ma za wiele, albowiem nie są one jakoś szczególnie łatwo dostępne (w przeciwieństwie do kwasów z grupy omega-6, które występują dosłownie wszędzie). Ryby nie muszą być wcale klasyczne. Oczywiście warto sięgać po tuńczyka, makrelę, sardynki czy łososia, ale warto też zaskoczyć swoje podniebienie bardziej nietypowymi propozycjami, czyli np. mięsem z kraba, krewetkami albo nawet ślimakami. Skorupiaki potrafią smakować wybornie, jeżeli tylko odpowiednio się je przygotuje i przede wszystkim nie będzie się poddawać ich zbyt długiej obróbce termicznej (ta zasada jest szczególnie ważna w przypadku przyrządzania krewetek). Dieta peskatariańska polubi się też z warzywami. To one doskonale pasują do wszelkiego rodzaju ryb i owoców morza.
Jadłospis oparty na powyższych produktach to doskonała dieta na lato, którą warto zastosować w szczególności w okresie letnim.

Podsumowanie wpisu o diecie peskatariańskiej

Nie da się bowiem ukryć, że gdy na dworze robi się cieplej, ochota na mięso jakoś tak automatycznie przechodzi, a nieraz całkowicie znika.

Więcej pomysłów na zdrowie i pyszne diety, znajdziesz w serwisie filet.pl.

witamina-d Poprzedni post Jak uniknąć niedoboru witaminy D?
Następny post Kofeina jako idealna przed treningówka