Odchudzanie – co należy jeść aby nie odczuwać głodu?

Zdrowo się odżywiasz, a mimo tego ciągle odczuwasz głód? Najprawdopodobniej wynika to z braku ważnych wartości odżywczych w organizmie, które przyczyniają się do uczucia sytości. Oto jak najskuteczniej poradzić sobie ze wzmożonym apetytem.

Węglowodany złożone są istotne jeśli nie chcesz odczuwać głodu

Będąc na specjalnie diecie albo po prostu starając się utrzymać właściwą wagę, niejednokrotnie kusi nas, by zboczyć nieco z obranej ścieżki i sięgnąć po coś niezdrowego. Mimo najszczerszych chęci zdarza nam się również nieumyślnie ograniczyć w naszej diecie spożycie ważnych składników, które gwarantują uczucie sytości na dłuższy czas. Takim składnikiem są np. węglowodany, uważane przez wiele osób za jeden z czynników powodujących otyłość. Jest to pewne uproszczenie, ponieważ nie wszystkie węglowodany należy wsadzać do tego samego worka. Zasadniczo do uczucia głodu przyczyniają się „złe” węglowodany.

O ile nie jesteśmy na ścisłej diecie ketogenicznej, węglowodanów złożonych unikać nie należy. Wprawdzie cukry proste, takie jakie znajdują się w jasnym pieczywie lub makaronie pszennym, faktycznie nie zapewniają uczucia sytości na dłużej, to jednak inaczej ma się sprawa w przypadku cukrów złożonych. Glukoza, która jest cukrem prostym, zużywa się bardzo szybko. Energia pozyskiwana z glukozy potrzebna nam jest do wykonywania jakichkolwiek czynności fizycznych, w tym również do oddychania. Z kolei w odróżnieniu od węglowodanów prostych, te złożone są przetrawiane wolniej, przez co uczucie sytości pozostaje na dłużej. Węglowodany złożone znajdziemy w owocach, warzywach, a także produktach pełnoziarnistych, np. ryżu brązowym, makaronie pełnoziarnistym i płatkach owsianych. Wymieniona żywność nie powoduje aż tak szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Poza tym zapobiega również uczuciu odrętwienia, jakiego doświadczają niektórzy po spożyciu słodyczy.

Sycące właściwości protein które pozwalają nie odczuwać głodu

Produktami bogatymi w białko są mięso, ryby, jajka, jogurt, ser. Niemniej jednak nie tylko białka zwierzęce powodują sytość, ale także te roślinne, które zawarte są m.in. w fasoli, kukurydzy, soi, tempehu. Źródłami białka są też produkty pełnoziarniste, jak komosa ryżowa. Wszystkie te produkty z pewnością pomogą zwalczyć problem szybko nawracającego głodu.

Zdrowe tłuszcze i nie będziesz odczuwał głodu

W zbilansowanej diecie powinniśmy uwzględnić również tzw. zdrowe tłuszcze. Znajdują się one np. tłustych rybach (m.in. łosoś i tuńczyk), orzechach, awokado, siemieniu lnianym. Tłuszcze są makroskładnikami, które są trawione w organizmie najdłużej, tym samym dając nam długotrwałe uczucie sytości.

Więcej wpisów o odchudzaniu, znajdziesz w serwisie ksztalty.pl.

Warto wspomnieć przy okazji o błonniku, dzięki któremu również czujemy się syci

Zalecane jest zatem spożywanie pokarmów bogatych w błonnik. Wskazane spożycie błonnika to 25 gramów dziennie.

Na koniec trzeba zaznaczyć, że bezrefleksyjna eliminacja węglowodanów i tłuszczy z jadłospisu ze względu na nieprzychylny im pijar nie jest dobrym pomysłem. Koniecznym jest mieć większą świadomość żywieniową, a także umieć rozdzielić różne warianty cukrów i tłuszczy. Mądre i świadome podejście do tematu odżywiania z pewnością zaowocuje w konsekwencji zdrowiem oraz szczupłą sylwetką.

zeby Poprzedni post Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa – jak się do niej przygotować?
olejki Następny post Olejek pichtowy – prosty sposób na opryszczkę