Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa – jak się do niej przygotować?

zeby

Nawet dorośli, którzy teoretycznie powinni potrafić panować nad swoimi emocjami, zwykle boją się dentystów, tak więc nikogo nie powinno dziwić to, że boją się ich również dzieci. I to także te dzieci, które gabinet stomatologiczny mają odwiedzić po raz pierwszy w życiu. Teoretycznie nie mają z nim jeszcze żadnych nieprzyjemnych doświadczeń, bo nie mogą ich mieć, skoro nigdy w nim same nie były, jednakże te negatywne skojarzenia są tworzone wskutek zapamiętywania różnych rzeczy wypowiedzianych przez innych.

A dorośli nie kryją się z mniej przyjemnymi emocjami. Gdy wracają sfrustrowani z wizyty u dentysty, która była dla nich okropnie bolesna, nieraz dosłownie wyżywają się na pozostałych domownikach albo po prostu mówią głośno o tym, co musieli przeżyć i jakie to było straszne. Zupełnie nieświadomie tworzą w dziecięcym umyśle skojarzenie, które łączy gabinet dentystyczny z bólem, zdenerwowaniem i traumą. Warto więc uważać na to, co mówi się przy dzieciach, jeżeli nie chce się mieć później problemów z zabraniem ich do dentysty – chociażby na wstępną wizytę kontrolną.

A dziecko samo z siebie nie wie przecież, czym właściwie zajmuje się stomatolog. Spokojnie można mu więc wytłumaczyć to w taki sposób, aby powstałe skojarzenie było właśnie w pełni pozytywne. Przede wszystkim nie należy straszyć malucha wizytami u stomatologa. Jest to niestety częsta praktyka, choć ostatnio dorośli trochę się od niej odwracają, bo dawniej była stosowana wręcz nagminnie, a był to duży błąd.

Nie należy więc mówić, że jeśli maluch nie dokończy posiłku albo jeśli nie przestanie płakać, będzie musiał pójść do dentysty. W wypowiedziach na temat stomatologów i leczenia zębów lepiej unikać słów kojarzących się z bólem, cierpieniem, niewygodą czy czymś nieprzyjemnym. Warto natomiast podkreślać, że stomatolog dziecięcy jest przyjazną osobą, która dba o ząbki i pilnuje tego, by były one zdrowe, białe i lśniące.

A jeżeli Twoje dziecko albo Ty narzekacie na problemy ze stopami lub nogami, odpowiedzi na większość zagadnień w tej dziedzinie uzyskasz na www.nogi.pl.

Poprzedni post Czy witamina E działa na trądzik?
Następny post Odchudzanie – co należy jeść aby nie odczuwać głodu?