Wartości odżywcze ryżu o których nie wiedziałeś!

Ryż jest popularnym dodatkiem do wielu potraw oraz składnikiem, bez którego zdrowa dieta nie może się obejść. Co warto wiedzieć na temat jego wartości odżywczej? Co możemy zyskać w chwili, gdy ryż zacznie się pojawiać na naszych talerzach regularnie?

Ryż – jakie ma główne właściwości odżywcze?

Istnieje wiele powodów, dla których warto docenić ryż. Jest on smacznym i sycącym dodatkiem, a przepisy na pyszne dania z jego udziałem zaskakują swoją różnorodnością. Gęste zupy i lekkie sałatki, faszerowane warzywa czy ryż podawany z sosami – możliwości jest wiele.

Znaczenie ryżu w zdrowej diecie

Dieta, w której pojawi się taki dodatek, pomoże nam uniknąć nudy w kuchni, a jednocześnie świetnie wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia. Jak to możliwe? W ziarnach ryżu znajdziemy wiele składników odżywczych, bez których ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Ryż jest m.in. cennym źródłem magnezu oraz potasu, nie brak tu również cynku – bardzo ważnego dla układu odpornościowego. Dodatkowo w ziarnach ryżu pojawiają się większe ilości witamin z grupy B, których niedobory mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Zdrowa dieta nie może się też obejść bez błonnika, na brak którego w ryżu również nie można narzekać.

Za co jeszcze ceniony jest ryż?

Za to, że powstające z niego dania są lekkostrawne, dzięki czemu bez obaw mogą po nie sięgać osoby dotknięte różnego rodzaju chorobami przewodu pokarmowego. Ryż jest wolny od glutenu, a zawarte w nim białko sprawia, że przepisy na dania z ryżem cieszą się dużą popularnością wśród wegan i wegetarian. Mniej problemów z ciśnieniem, lepsza praca serca – oto kolejne korzyści, na jakie mogą liczyć osoby regularnie sięgające po dania z ryżem.

Ten pożywny przysmak zawiera jednocześnie sporo silnych przeciwutleniaczy, zatem zdrowa dieta z jego udziałem może stać się cennym wsparciem dla każdego, kto chce możliwie jak najdłużej cieszyć się młodością.

źródło: https://www.weglowodany.pl/ – zdrowa i pyszna dieta

Poprzedni post Czym jest błonnik pokarmowy i dlaczego warto go spożywać?
cukinia Następny post Zdrowa dieta – cukinia