Ważne czynniki dla skoczków narciarskich

Ważne czynniki dla skoczków narciarskich

Aerodynamika stała się czynnikiem o rosnącym znaczeniu w nowoczesnych skokach narciarskich, w związku z ostatnimi przepisami dotyczącymi regulacji kombinezonów narciarskich. Nastąpiło to po okresie, kiedy luki w przepisach zdawały się faworyzować chudych skoczków w sztywnych, przypominających folię powietrzną kombinezonach. Jan Boklöv ze Szwecji, twórca V-Techniki był jednym z największych innowatorów w zmianie aerodynamiki skoku.

Poprzednie techniki najpierw zawierały technikę Kongsbergera, w Norwegii przez dwóch skoczków narciarskich, Jacoba Tullina Thamsa i Sigmunda Ruuda po I Wojnie Światowej. Technika ta polegała na ustawieniu górnej części ciała zgiętej w biodrze, szerokim skłonie do przodu i ramionach wyciągniętych do przodu z nartami równolegle do siebie. Doprowadziło to do zwiększenia długości skoków z 45 metrów do ponad 100 metrów. Skoki fenomenem, który nadal trwa. W latach 50. Andreas Daescher ze Szwajcarii i Erich Windisch z Niemiec zmodyfikowali technikę Kongsbergera, umieszczając ramiona do tyłu w kierunku bioder, aby uzyskać lepszy skłon. Technika ta była standardem w skokach narciarskich od lat 50. do czasu opracowania techniki V-style. Narciarze muszą dotykać ziemi w stylu lądowania „telemark”. Polega to na tym, że skoczek ląduje jedną nogą przed drugą, naśladując styl norweskich wynalazców narciarstwa telemarkowego. W przeciwnym razie punkty za styl zostaną zredukowane.

Rampy do skoków narciarskich

Rampy do skoków narciarskich są budowane na skoczni narciarskiej, która pasuje do zmiennej potrzebnej do skoków narciarskich. Składają się one z długich pochyłych ramp z punktem startowym i miejscem do lądowania. Konstrukcja skoczni ma duży wpływ na odległości, które mogą osiągnąć skoczkowie. Rampy są zaprojektowane tak, aby można było na nich trenować i rywalizować podczas lata i zimy. Podczas lata rampy są pokryte materiałem o syntetycznych właściwościach, które zapewniają poślizg. Wiatr jest również czynnikiem dla skoczków, ponieważ może mieć duży wpływ na odległość skoku. W związku z tym rampy są zazwyczaj budowane i projektowane tak, aby osłaniać wiatr, aby chronić skoczków przed zmiennym wiatrem wpływającymi na ich wyniki.

Poprzedni post Wegańskie przepisy dla każdego!
Następny post Jaki portfel skórzany męski – przegląd najczęściej wybieranych modeli