Czym jest błonnik pokarmowy i dlaczego warto go spożywać?

Błonnik pokarmowy, zwany potocznie włóknem pokarmowym, należy do węglowodanów złożonych i pełni bardzo istotne funkcje w naszym układzie pokarmowym. Jakie? Gdzie można go znaleźć? Dlaczego warto spożywać?

Tego nie wiedziałeś o błonniku pokarmowym

W uproszczeniu to po prostu część żywności pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu przez enzymy trawienne w przewodzie pokarmowym człowieka. To często elementy resztkowe, ale niezwykle ważne. Kiedy błonnika jest za mało, możemy mieć na przykład problemy z wydalaniem, zaparciami, bólem jelit. Nie mówiąc o tym, że po prostu bardziej odczuwamy głód.

Błonnik pokarmowy dzielimy na rozpuszczalny i nierozpuszczalny

Ten pierwszy odpowiada przede wszystkim za oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Błonnik pęcznieje pod wpływem wody i daje nam uczucie sytości, „zapychając” jelita.

Ponadto działa jako „szczotka” (frakcje nierozpuszczalne), oczyszczając jelita choćby z cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób miażdżycowych. Działa on również jako probiotyk, a więc pożywka dla bakterii jelitowych, niwelując w ten sposób ryzyko powstawania nowotworów jelita grubego. Dba o prawidłową perystaltykę jelit. Więcej artykułów, które podpowiadają jak zdrowo jeść i się odchudzać, znajdziesz w serwisie www.idealnafigura.pl.

Występowanie błonnika pokarmowego

Błonnik pokarmowy występuje przede wszystkim w roślinach, produktach zbożowych: płatkach, otrębach, pieczywie pełnoziarnistym i razowym, brokułach, ziemniakach, ale też w roślinach strączkowych, wszelkich fasolach, ciecierzycy, soczewicy, a także w orzechach.

Dziennie powinniśmy spożywać od 20 do 40 gram błonnika. Dlatego tak ważnym jest jedzenie warzyw i produktów pochodzenia roślinnego. Błonnik jest bardzo ważny, choć teoretycznie mogłoby się wydawać, że coś, co nie jest trawione, nie jest potrzebne.

Wyobraźmy sobie, że spożywając produkty zawierające błonnik, wprowadzamy do przewodu pokarmowego naturalne oczyszczanie. Dodatkowo, jest on niezwykle ważny na dietach redukcyjnych, ponieważ daje nam dłuższe uczucie sytości, a tak naprawdę nie tuczy. Jedz błonnik w posiłkach, a będziesz jadł mniej i rzadziej.

Poprzedni post Przykładowy jadłospis na diecie dash
Następny post Wartości odżywcze ryżu o których nie wiedziałeś!