Czas jaki żołądek potrzebuje na strawienie pokarmów

Pokarm spędza w żołądku średnio od 2 do 5 godzin, zanim przejdzie do jelita cienkiego. Oto orientacyjny czas, jaki potrzebuje żołądek na strawienie niektórych z najbardziej popularnych pokarmów:

  • Woda: jej przejście do dwunastnicy jest niemal natychmiastowe.
  • Soki owocowe i warzywne: 15 do 20 minut.
  • Surowe warzywa i owoce: 20 do 40 minut.
  • Gotowane warzywa: 40 do 60 minut. Wszystkie te zawierające więcej węglowodanów dłużej się trawią.
  • Ziarna i rośliny strączkowe: 1,5 do 2 godzin.
  • Orzechy i nasiona: 2 do 3 godzin.
  • Produkty mleczne: te pokarmy wymagają od 30 minut do strawienia w żołądku w przypadku odtłuszczonego mleka i łagodnych serów do 4-5 godzin w przypadku bardziej dojrzałych serów.
    Białko zwierzęce: około 30 minut dla jaj, 1 do 2 godzin dla mięsa i ryb. Kiełbaski lub tłuste części spędzają więcej czasu w żołądku.

Co się dzieje po trawieniu?

W żołądku zachodzi cały szereg procesów mechanicznych i chemicznych, mających na celu rozłożenie pokarmu na jego części. Poza tym narządem funkcja wchłaniania jest kontynuowana przez jelito.

Przejście przez jelito cienkie

Pokarm opuszcza żołądek w postaci płynnej do dwunastnicy, która jest pierwszą częścią jelita cienkiego. Dwunastnica wykonuje serię ruchów, które umożliwiają mieszanie się śliny z wydzielinami z trzustki i pęcherzyka żółciowego w celu zakończenia trawienia chemicznego.

Ponadto ruchy te pozwalają na przepchnięcie płynu w kierunku innych części jelita cienkiego, aby kontynuować drogę do jelita grubego. Po minięciu dwunastnicy, organ ten jest odpowiedzialny za wchłanianie składników odżywczych, których potrzebuje organizm.

Przejście przez jelito grube

Jelito grube ostatnia część układu pokarmowego człowieka. Odpowiada za wchłanianie niektórych witamin i minerałów (np. witaminy K i B12) oraz wody.

Części pokarmu, których organizm nie może strawić, takie jak niektóre rodzaje błonnika, również docierają do niego w stanie nienaruszonym. Resztki te są fermentowane przez bakterie jelitowe. Następnie trafiają do odbytu i odbytnicy w celu wydalenia w postaci kału.

Kosmki jelita cienkiego

Jelito cienkie jest pełne kosmków, które zwiększają powierzchnię wchłaniania, aby proces ten był bardziej efektywny. W trakcie tego procesu mogą wystąpić pewne problemy, które utrudniają trawienie, a następnie wchłanianie pokarmu. Do najczęstszych należą wzdęcia, biegunka i zgaga.

Nawyki żywieniowe i codzienne praktyki mogą przyczynić się do poprawy tej sytuacji:

  • Jedz pokarmy bogate w błonnik: takie jak owoce, warzywa i pełne ziarna, które zwiększają szybkość i łatwość przechodzenia pokarmu przez jelito.
  • Jedz powoli i dobrze przeżuwaj: działanie enzymów i rozkładanie pokarmu na małe kawałki rozpoczyna się w ustach.
  • Nie należy przesadzać z czerwonym mięsem, produktami przetworzonymi i bardzo tłustymi potrawami.
  • Dodaj do diety pokarmy bogate w probiotyki: takie jak jogurt, kefir czy kapusta kiszona, które pomagają zasiedlić przewód jelitowy korzystnymi bakteriami.
  • Unikaj alkoholu i tytoniu: mogą one poważnie uszkodzić narządy układu pokarmowego.
  • Ćwiczenia: poruszanie ciałem powoduje, że porusza się również cały układ pokarmowy. Zapobiega to powstawaniu gazów i wzdęć.

Kompleksowe informacje na temat stworzenia lekkostrawnej diety znajdziesz w https://kaloria.pl

Poprzedni post Czy można zredukować węglowodany w diecie do 0?
Następny post Źródła białka łatwe do zabrania w każde miejsce!