Wśród nas jest wielu fanów różnego rodzaju orzechów. Jedni uwielbiają najbardziej popularne i jedne z najzdrowszych orzechów, czyli orzechy włoskie a inni wolą na przykład orzeszki ziemne, czy do potraw używane orzeszki pinii. Bardzo smaczne są również orzechy laskowe a zwłaszcza trochę podprażone.
Dziś mamy w sklepach do wyboru wszystkie istniejące rodzaje orzechów i wszystkie one są zdrowe, choć nie wolno przesadzać z ich jedzeniem a zwłaszcza przed nocą, bo niestety wszystkie orzechy są ciężkostrawne. Lecz ogólnie trzeba powiedzieć, że w małych ilościach warto je jeść, gdyż posiadają dużo kwasów omega-6 i są bogatym źródłem mikroelementów i makroelementów. I poprzez to bardzo dobrze wpływają na pracę naszego mózgu i na cały układ nerwowy. A zwłaszcza zdrowe są migdały, które także zaliczane są do orzechów i są polecane przez lekarzy i dietetyków.
Migdały nazywane są królem wśród orzechów ze względu na bardzo bogate właściwości zdrowotne, bo są bogatym źródłem witamin i minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Migdały współcześnie uprawiane są głównie w Arabii Saudyjskiej, w Turcji, w Libanie, w Izraelu, w Jordanii i w Iranie.
Zalety migdałów
Migdały są nasionami owoców migdałowca i rozróżnia się ich dwa rodzaje. Bo są migdały słodkie nadające się do spożycia oraz mające zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii, gdyż zawierają witaminę E a ta opóźnia efekty starzenia się skóry. Zawarta w migdałach witamina E działa na skórę zapobiegając zmarszczkom, łagodząc zmiany i odmładzając oraz ujędrniając skórę i zwiększając jej elastyczność. Dlatego też wytwarza się z nich kremy, balsamy i mleczka kosmetyczne do twarz.
Migdały gorzkie, które są trujące po oddzieleniu trucizny wykorzystywane są do wytwarzania mydeł, esencji zapachowych i olejku migdałowego, który bogaty jest w kwas oleinowy i kwas linolowy przydatny do zmiękczania naskórka i ochrony skóry. Używany jest on również do pielęgnacji włosów i paznokci. Migdały zawierają też substancje o właściwościach zwalczających wolne rodniki. Orzechy te są również ważnym elementem diety kobiet w ciąży, gdyż zawierają kwas foliowy, który ma wpływ na prawidłowy rozwój płodu.
Poza tym migdały mają wielki wpływ na pracę serca i pracę całego układu krążenia obniżając ciśnienie krwi i wzmacniając naczynia krwionośne. Nie bez znaczenia jest też fakt a zwłaszcza dla ludzi o obniżonym nastroju, że migdały poprawiają nastrój zapobiegając zaburzeniom nastroju, czyli stanom depresyjnym. Wykorzystywane są także w leczeniu niepłodności a zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Regularne spożywanie migdałów zmniejsza też cholesterol. Poza tym migdały wskazane są w diecie cukrzycowej, bo zawarte w nich składniki wpływają na regulację cukru we krwi i hamują uczucie głodu, co jest także ważne dla osób będących na diecie odchudzającej. Dla zdrowia wystarczy, gdy zjemy około 20 migdałów dziennie, bo wtedy dostarczamy organizmowi 1/3 dziennego zapotrzebowania na masę składników odżywczych.
Sprawdź też, czy pijesz wystarczającą ilość wody.
Migdały w kuchni
Migdałów gorzkich i trujących nie uprawia się dużo na świecie. Zupełnie inaczej niż słodkich migdałów, które mają szerokie zastosowanie w kuchniach świata. Nadają się one do wypieków, do dań gorących, na przetwory, jak również do bezpośredniego spożycia i wtedy są najwartościowsze, gdyż posiadają najwięcej witamin. Migdały można używać w całości lub rozdrobnione, lecz zawsze obrane bez skórki. Migdały wzmacniają odporność całego organizmu.
Migdały spożywane na surowo mogą stanowić wspaniałą przekąskę. Są też idealnym dodatkiem do owsianek, do ciast i deserów. Posiekane migdały można komponować z różnymi sałatkami i surówkami, dodawać do dań z ryżem lub makaronem. Zmielone migdały będą stanowić także pyszną panierkę do mięs.
Ogólnie trzeba powiedzieć, że w Polsce migdały są rzadziej używane w kuchni niż inne orzechy choć na świecie są bardzo doceniane od czasów starożytnych. Na podstawie badań archeologicznych dziś możemy wiedzieć, co jedli ludzie na przykład w Jerozolimie w czasach Pana Jezusa. I co się okazuje? Otóż dieta wówczas żyjących ludzi składała się z wielu warzyw i owoców oraz migdałów.
Wady migdałów
Migdały mimo tego, że są niezwykle wartościowe pod względem odżywczym, bo zawierają bardzo dużo kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, lecz są też niesamowicie kaloryczne. W 100 gramach migdałów mieści się prawie 600 kalorii. Dlatego osoby z nadwagą muszą je sobie racjonować. Trzeba również wiedzieć, że migdały są niebezpieczne dla osób uczulonych na albuminę, gdyż mogą powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na jeden z wyżej wspomnianych alergenów. Ogólnie szacuje się, że około pół procenta populacji ma alergię na migdały i nie może ich jeść.