Kofeina jako idealna przed treningówka

Kofeina w świecie fitness to składowa masy suplementów, które są popularne wśród wielu sportowców pod kategorią suplementy przedtreningowe, które w praktyce są wysoce przedawkowywane, istotą kofeiny jest blokowanie receptorów adenozynowych i mobilizacje jonów wapnia wewnątrz komórek.

Jak działa kofeina?

Mówiąc prościej adenozyna to substancja, która wpływa na cykl snu i czuwania więc w praktyce kofeina blokuje jej receptory przez co odkłada w czasie ochotę na sen działając pobudzająco na organizm. Rozszerza naczynia krwionośne, przyśpiesza pracę serca i napędza lipolizę w komórkach tłuszczowych. Dzięki temu właśnie jest jednym z głównych składników spalaczy tłuszczu i suplementów przed treningowych, których zadaniem jest poprawienie zdolności wysiłkowych podczas treningu. O znaczeniu spalaczy tłuszczu w przypadku chęci odchudzenia się więcej znajdziemy na www.facepalm.pl. Po około 7 minutach od spożycia kofeiny staje się ona aktywna metabolicznie a po 35 minutach stężenie kofeiny we krwi osiąga największą wartość. Najlepiej jest stosować kofeinę ok 30-40 minut przed treningiem, a dawka jest silnie zależna od naszej tolerancji na tą substancję. ACSM(ang.American College of Sports Medicine) uważa dawki między 3 a 9 mg na kilogram masy ciała za bezpieczne.

Osoba, która waży około 50 kilogramów przy dolnych granicach powinna stosować dawki między 150 a 200 mg kofeiny co zazwyczaj jest stężeniem w wielu suplementach przed treningowych, należy jednak silnie wziąć pod uwagę indywidualne tolerancje. Niektóre osoby są bardzo wrażliwe na działanie kofeiny i nawet 100 mg będzie mocno odczuwalne, więc podstawą jest dawkowanie według własnych doświadczeń odczuwalnych podczas spożywania kofeiny pod różnymi postaciami

Poprzedni post Na czym polega dieta peskatariańska?
Następny post Siemię lniane – właściwości, korzyści zdrowotne i przepis na niesamowite smoothie