Dlaczego warto skorzystać z diety bogatej w produkty roślinne? – 5 argumentów

Zdrowa dieta powinna cechować się zróżnicowaniem produktów wchodzących w skład codziennych posiłków. W tym artykule podjęliśmy temat diety bogatej w produkty roślinne. Zachęcamy do lektury.

5 istotnych argumentów, które przekonają Cię do diety bogatej w produkty roślinne

1. Dba o bezpieczeństwo jelita grubego

Należy wiedzieć, że takimi właściwościami odznaczają się zwłaszcza czosnek, cebula i por. Ci z nas, którzy spożywają dużą ilość szczypiących w język warzywek (na przykład sięgają po nie kilka razy w tygodniu), są nawet o 79 procent mniej narażeni na groźne zmiany.

2. Zapobiega żylakom

W szczególności należy wymienić takie warzywa, jak na przykład brokuły czy brukselkę – korzystnie wpływają na stan żył. Zbadano, że przeciwdziałają ich wapnieniu. Aby niekorzystne procesy zmalały o 46 procent, wystarczy zjadać co dnia 45 gramów warzyw kapustnych. To zalecane zwłaszcza w okresie menopauzy u kobiet, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych wzrasta ryzyko zmian w układzie krążenia żylnego.

Więcej interesujących wpisów o najzdrowszych dietach i ich wpływie na nasz organizm, przeczytasz w serwisie https://www.oblawa.pl/.

3. Działa jak leki przeciwko nadciśnieniu

Należy wiedzieć, że bogate w potas pomidory, ziemniaki, brokuły, natka pietruszki, pomarańcze, banany, suszone morele, pestki dyni i orzechy przeciwdziałają nie tylko nadciśnieniu, ale też tworzeniu się kamieni nerkowych i zmniejszeniu gęstości kości.

4. Chroni nasz mózg i układ nerwowy

Należy wiedzieć, że każde kolejne 200 g zjedzonych warzyw i owoców to o 13 procent mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia udaru niedokrwiennego. Aby jeszcze lepiej się przed tym nim chronić, warto spożywać dużo błonnika – 30 g (zamiast zalecanych minimum 20 g) to spadek ryzyka o 23 procent. W odróżnieniu od roślin mięso niekorzystnie oddziałuje na mózg – niszczy go, sprzyjając demencji.

5. To recepta na poprawę samopoczucia psychicznego

Należy wiedzieć, że naukowcy badający czy dieta bogata w pokarmy roślinne ma wpływ na psychikę, są zgodni co do tego, że ma, i to ogromny. Wyliczono nawet, że każda dodatkowa (ponad 5 zalecanych) porcja warzyw i owoców przynosi tyle samo korzyści, co 8 dodatkowych 10-minutowych spacerów w miesiącu. To naturalne remedium na lęki i depresję.

Poprzedni post Proste zasady prawidłowego żywienia które łatwo wprowadzisz swoje życie
Następny post Jak zaplanować dietę składającą się ze zdrowych posiłków?