Skurcze nóg jako objaw niewydolności żylnej

skurcze-nog

Skurcz definiuje się jako bolesny, mimowolny zacisk pojedynczego mięśnia lub grupy mięśni. Rzadko są one poważne, ale mogą stanowić znaczne zagrożenie dla nocnego odpoczynku oraz mogą być przyczyną dyskomfortu w pracy i podczas czasu wolnego.

Skurcze nóg: objaw przewlekłej niewydolności żylnej.

Skurcze nocne lub tak zwany „zespół nocnych nóg” to objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Nie jest to jedyny objaw, ale może nas ostrzec, abyśmy podjęli odpowiednie kroki w celu uniknięcia powikłań. Przewlekła niewydolność żylna to niezdolność żył do prawidłowego powrotu krwi do serca. Powoduje to gromadzenie się krwi w nogach i wywołuje różne objawy i problemy.

Inne objawy przewlekłej niewydolności żylnej:

  1. Opuchlizna podudzi i kostek. Występuje to zwłaszcza podczas długotrwałego stania.
  2. Ból, mrowienie, uczucie ciężkości i regularne zmęczenie nóg.
  3. Żylaki lub pajączki. Jest to najczęstszy i najlepiej poznany objaw kliniczny niewydolności żylnej. Dochodzi do niego, gdy choroba postępuje.
  4. Uczucie gorąca, zaczerwienienie, suchość i ciągłe swędzenie skóry.
  5. Jeśli objawy nie ustąpią, w końcu pojawią się objawy skórne, takie jak wyprysk lub przebarwienia oraz owrzodzenia żylne.

Ważne jest, aby uważać na możliwe powikłania, takie jak zakrzepowe zapalenie żył lub zakrzepica żył głębokich, które mogą prowadzić do zakrzepicy płucnej.

Czynniki ryzyka wystąpienia skurczów nóg.

Istnieje wiele elementów, które mogą mieć wpływ i determinować powstanie niewydolności żylnej, a co za tym idzie — skurczów nóg.

Nadwaga.

Nadwaga zwiększa ciśnienie w żyłach kończyn dolnych, co sprzyja powstawaniu przewlekłej niewydolności żylnej. Odpowiednia dieta jest czynnikiem zapobiegającym wystąpieniu tej patologii. Należy stosować zrównoważoną dietę, bogatą w warzywa, owoce i rośliny strączkowe, a ubogą w tłuste mięsa, wędliny, pieczywo cukiernicze i alkohol. Ponadto należy pić co najmniej półtora litra wody dziennie, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ jest to niezbędne, aby uniknąć przewlekłej niewydolności żylnej i związanych z nią powikłań.

Wiek i czynniki dziedziczne.

Istnieje genetyczna predyspozycja do występowania zaburzeń powrotu żylnego. Wiek prowadzi do utraty napięcia w ścianie żyły, co utrudnia koaptację zastawki.

Ciąża.

W czasie ciąży hormony powodują rozszerzenie żył. Dzieje się tak dlatego, że do macicy musi dotrzeć więcej krwi z odpowiednią ilością składników odżywczych i tlenu, aby płód mógł się rozwijać. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności żylnej, a w konsekwencji żylaków i skurczów nóg.

Siedzący tryb życia.

Siedzący tryb życia uniemożliwia wykorzystanie pompy mięśniowej. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rozwojowi tej patologii jest regularny spacer. Ponadto w przypadku skurczów nóg należy wziąć pod uwagę czynnik zawodowy. Osoby, które ze względu na swój zawód spędzają wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej, mogą cierpieć na problemy z krążeniem.

Noszenie obcisłej odzieży.

Noszenie zbyt ciasnych skarpet, pończoch lub butów może powodować zmniejszenie krążenia krwi.

Długotrwałe przebywanie na słońcu.

W lecie bardzo często dochodzi do nasilenia objawów słabego krążenia. Ciepło powoduje rozszerzenie żył i gromadzenie się krwi w nogach. Powoduje to nasilenie uczucia ciężkości i skurczów w nogach.

Wejdź też na https://www.stopy.pl, żeby uzyskać więcej świetnych porad dla zdrowia Twoich nóg i stóp.

Wskazówki, jak poprawić krążenie i zapobiec skurczom nóg.

  1. Nogi należy trzymać lekko uniesione podczas każdej czynności, która na to pozwala, np. spania, oglądania telewizji, słuchania muzyki lub czytania. Można sobie pomóc poduszką. Unoszenie kończyn dolnych powinno odbywać się powyżej poziomu serca, na co najmniej 30 minut, trzy do czterech razy dziennie.
  2. Dobrze jest być aktywnym fizycznie. Jednym z najbardziej zalecanych ćwiczeń jest pływanie. Jeśli nie możesz uprawiać tego sportu, możesz brać zimne prysznice na nogi dwa lub trzy razy dziennie.
  3. Innym rodzajem aktywności, która może być interesująca z punktu widzenia promocji krążenia, są krótkie spacery lub specyficzne ćwiczenia gimnastyczne dla osób z niewydolnością żylną. Należą do nich spinning lub taniec. Można również chodzić boso na czubkach palców przez dwie minuty, a następnie odpocząć. Ćwiczenie to należy powtarzać pięć razy dziennie. Istnieje jednak szereg ćwiczeń, które mogą pomóc w uniknięciu skurczów nóg. Są to zgięcie grzbietowe stawu skokowego i kolanowego oraz pedałowanie w pozycji leżącej.
  4. Należy nosić odpowiednie obuwie. Buty na zbyt wysokim obcasie nie są dobre, ale nie należy też nosić zbyt płaskich butów.
  5. Masaż od stopy w kierunku uda. Wykonywanie tego masażu z użyciem kremów z wyciągów roślinnych bogatych we flawonoidy będzie miało działanie wazotoniczne i wazoprotekcyjne. Kremy te nie powinny wysuszać skóry, powinny mieć przyjemną konsystencję, która pozwala na wykonanie masażu w sposób wznoszący, oraz zapewniać uczucie świeżości, które wzmacnia działanie składników kremu w zakresie łagodzenia skurczów nóg, bólu i ciężkości.
  6. Należy stosować elastyczne pończochy uciskowe. Zapewni to powrót żylny i zapobiegnie zastojowi krwi. Zaleca się noszenie pończoch podczas leżenia na kanapie lub w łóżku.
  7. Chroń swoją skórę i dbaj o jej odpowiednie nawilżenie.
Poprzedni post Jakie suplementy na odchudzanie warto kupić?
Następny post Top 5 zamienników cukru dla Twojej diety