Zdrowa dieta – cukinia

cukinia

Jest jednym z tych warzyw, po które sięgamy coraz chętniej. Nic w tym dziwnego – ciekawe przypisy pozwalają nam wyczarować z cukinii wyjątkowe potrawy, z kolei ogromna wartość odżywcza tego warzywa sprawia, że wielu z nas sięga po nie ze względu na troskę o swe zdrowie. Jaki wpływ na nasz organizm może mieć cukinia? Dlaczego warto włączyć ją do swej diety?

Cukinia w pigułce

Cukinia to ciekawe warzywo, które zalicza się do sporej rodziny dyniowatych. Ojczyzną cukinii jest Ameryka Południowa, a dokładniej – tereny dzisiejszego Meksyku. To właśnie tu zaczęła się rodzić moda na dania z cukinią w roli głównej, to stąd trafiła ona na europejskie talerze. Czym podbiła nasze serca?

Wartość odżywcza cukinii

Po cukinię z pewnością warto sięgać ze względu na jej wartość odżywczą. Wiadomo, że warzywo to korzystnie wpływa na nasz organizm i dostarcza nam wielu ważnych składników odżywczych. Znajdziemy tu tak ważne dla zdrowia składniki odżywcze, jak potas, magnez oraz żelazo, nie brak też w cukinii witamin, takich jak witamina czy witamina K. Warzywo to jest jednocześnie dobrym źródłem beta karotenu, który w naszym organizmie może się przemienić w witaminę A.

Być może zainteresują Cię także zdrowotne korzyści herbaty z pokrzywy.

Jak cukinia wpływa na nasz organizm?

Warzywo to jest lekkostrawne oraz niskokaloryczne, może się zatem z powodzeniem stać cennym składnikiem diety dla tych osób, które starają się skutecznie walczyć ze zbędnymi kilogramami. Niski indeks glikemiczny sprawia, że smakiem tego warzywa mogą się bez obaw cieszyć osoby walczące z cukrzycą. To smaczne i wartościowe warzywo dostarczy nam jednocześnie wielu cennych dla zdrowia minerałów i witamin, bez których nasz organizm nie były w stanie prawidłowo funkcjonować.

Cukinia to wartościowy składnik zdrowej diety, a sięganie po to warzywo regularnie każdemu z nas przyniesie wiele korzyści. Ciekawe przepisy na dania z cukinią w roli głównej z kolei sprawiają, że nasze menu staje się ciekawsze i bardziej różnorodne.

Poprzedni post Wartości odżywcze ryżu o których nie wiedziałeś!
Następny post Dlaczego ważne jest aby wiedzieć jak rozłożyć spożycie kalorii w ciągu dnia?