Jaką funkcję pełnią endorfiny?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką funkcję pełnią endorfiny? Endorfiny to substancje naturalnie wytwarzane przez organizm, które są odpowiedzialne za hamowanie przenoszenia bólu. Stymulują one ośrodki przyjemności w mózgu, wywołując ważne uczucie dobrego samopoczucia, dlatego też są znane jako hormony szczęścia.

Substancje te są silnie związane z emocjami, ponieważ poprzez wykonywanie przyjemnych i zabawnych czynności możemy znacznie zwiększyć ich produkcję. Są one obecne, gdy się śmiejemy, gdy odczuwamy radość, gdy się relaksujemy lub gdy uprawiamy sport. Są one niezbędne do zapewnienia dobrej jakości życia.

Do czego służą endorfiny?

Wśród korzyści płynących z endorfin i ich działania w naszym organizmie można znaleźć to, że pomagają one w uwalnianiu hormonów płciowych, które są odpowiedzialne za wytwarzanie pożądania seksualnego. Ponadto w całkowicie naturalny sposób modulują apetyt i wzmacniają układ odpornościowy.

Wywołują one również uczucie przyjemności i zadowolenia w przyjemnych sytuacjach. Pomagają one również w uśmierzaniu bólu w przypadku urazów, stanów zapalnych, nadmiernej aktywności fizycznej, ekstremalnego wysiłku lub innych problemów. Ich działanie można porównać do działania morfiny.

Niski poziom endorfin w organizmie powoduje takie problemy, jak smutek, depresja, pesymizm czy apatia. Substancje te są nam niezbędne, abyśmy mogli patrzeć na życie z odrobiną optymizmu i walczyć o swoje marzenia.

Jak stymulować produkcję endorfin?

Ważne jest, aby wiedzieć, jaką funkcję pełnią endorfiny i w jaki sposób możemy przyspieszyć ich naturalną produkcję. Na przykład zaleca się umiarkowane ćwiczenia fizyczne, które pomagają zwiększyć poziom energii. Satysfakcjonujący seks ma takie samo działanie, jak codzienne picie kawy.

Poczucie humoru jest niezbędne, ponieważ śmiech jest jednym z najbardziej korzystnych czynników uwalniających te hormony. Zaleca się także słuchanie muzyki i śpiewanie, które często uważa się za terapię psychologiczną. Ponadto dobre odżywianie jest tak samo ważne jak znalezienie chwil na zabawę i relaks.

Produkcja endorfin nie jest ciągła, dlatego musimy dążyć do jej ciągłego pobudzania. Można to osiągnąć, unikając nudy i rutyny, przyjmując pozytywne nastawienie i starając się cieszyć każdym dniem.

Więcej interesujących artykułów znajdziesz w serwisie wieszwiecej.pl.

Poprzedni post Jak bezpiecznie i skutecznie powrócić do spożywania węglowodanów po diecie keto?
Następny post Odchudzanie twarzy – co można zrobić?